Bóle pleców u dzieci - Rehaorthopedica Kraków

Bóle pleców u dzieci

Ból pleców u dzieci może mieć różne nasilenie oraz lokalizować się w różnych częściach pleców. Nasilające się dolegliwości bólowe są niezwykle dokuczliwe dla najmłodszych i bardzo stresujące dla rodziców. Należy zwrócić uwagę, że ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego też jest nim wszystko to co dziecko w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy. Mechanizm powstawania dolegliwości bólowych pleców jest różny w zależności od przyczyny. Doświadczony osteopata potrafi zdiagnozować problem oraz zaplanować program leczenia. W Rehaorthpedica nasi specjaliści na co dzień zajmują się terapią niemowląt oraz starszych dzieci. Zapraszamy najmłodszych pacjentów wraz z rodzicami na konsultacje.

 

Choroba Parthesa czy bóle wzrostowe

Często zgłaszają się do nas dzieci, które mają bóle nocne w obrębie nóg. Bardzo ważne jest aby odpowiednie badanie i wywiad pozwoliły szybko postawić odpowiednie rozpoznanie. W przypadku bóli wzrostowych szybka terapia osteopatyczna łagodzi lub całkowicie znosi dolegliwości bólowe. W przypadku podejrzenia choroby Perthesa młody pacjent jest kierowany do Ortopedy celem potwierdzenia diagnozy w USG lub RTG.

Choroba Parthesa polega na jałowej martwicy głowy kości udowej i występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym w wczesnoszkolnym. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba może uchronić przed trwałym uszkodzeniem stawu biodrowego, dlatego niezwykle ważne jest wykonanie USG stawu biodrowego, obserwacja dziecka i dokładne sprawdzenie wszelkich niepokojących objawów. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia minimalizuje negatywne skutki choroby. Nieocenioną rolę w terapii pełni rehabilitacja i regularne ćwiczenia. Dlatego dzieci dotknięte chorobą Parthesa powinny być pod stałą opieką fizjoterapeuty lub osteopaty tak, aby można było na bieżąco modyfikować program terapeutyczny według aktualnych potrzeb, zmian następujących wraz z procesem wzrostu dziecka oraz postępu choroby.

 

Przepuklina pępkowa u dzieci

Przepuklina pępkowa powstaje w momencie, gdy jelito, tkanka tłuszczowa lub płyny przeciskają się przez osłabiony punkt pomiędzy mięśniami brzucha w obrębie pępka. Efektem jest widoczne wybrzuszenie w okolicy pępka lub w jego środku. Przepuklina przypomina niewielki obrzęk pępka i może być obecna już w momencie narodzin dziecka lub pojawić się w późniejszym okresie. W Rehaorthopedica, osteopaci i fizjoterapeuci z powodzeniem prowadzą terapię dzieci z przepukliną pępka. Prawidłowe leczenie wspomaga usunięcie przepukliny, umożliwia w bardzo wielu przypadkach uniknięcie operacji przepukliny. Fizjoterapia polega na wzmacnianiu mięśnie brzucha dziecka oraz usprawnia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Osteopatia ma na celu wyeliminowanie zaburzeń czynnościowych wpływając na napięcia powięzi, mięśni, napięcia narządów jamy brzusznej, równoważąc ciśnienia pomiędzy klatka piersiową, jamą brzuszną i miednicą jak również na poprawę ukrwienia okolicy pępka.

 

Bóle brzucha u dzieci i niemowląt

Każdy rodzic odczuwa niepokój kiedy dziecko zaczyna skarżyć się na ból brzucha. Rozpoznanie przyczyny takich dolegliwości bywa trudne. Należy zwrócić uwagę na to jak długo dziecko uskarża się na ból brzucha, czy istnieją towarzyszące inne objawy oraz w którym dokładnie miejscu zlokalizowany jest ból. Leczenie zaburzeń w obrębie układu pokarmowego jest ściśle związane z przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Osteopata dzięki badaniu osteopatycznemu ustali czy bóle brzuszka pochodzą z mięsni, czy pochodzą z narządów jamy brzusznej. Jeżeli te bóle sa związane z zaburzeniami czynnościowymi może skutecznie pomóc w usprawnieniu pracy jelit, żołądka oraz innych narządów biorących udział w przetwarzaniu pokarmu. Nieprawidłowości układu pokarmowego nie tylko są dokuczliwe i męczące, ale również negatywnie wpływają na prawidłowe przyswajanie pożywienia i właściwe odżywienie organizmu. Dlatego kiedy maluch skarży się na bóle brzuszka warto udać się na konsultację do osteopaty i szybko rozpocząć terapię. Zwłaszcza gdy niemowlę często ulewa, lub ma kolki jedna lub diw wizyty całkowicie eliminują te dolegliwości.

 

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci polega na wstecznym zarzucaniu pokarmu z żołądka do przełyku. Przyczyn powstania tej nieprzyjemnej dolegliwości jest wiele, m.in. krótki przełyk o małej pojemności, spożywanie zbyt dużych objętości płynnego pokarmu, nierozwinięte w pełni mechanizmy antyrefluksowe, podrażnienie nerwu unerwiającego przełyk, czy zaburzenia ciśnień pomiędzy jamami ciała. Refluks jest dość często spotykanym problemem wśród najmłodszych pacjentów i stanowi duży problem dla prawidłowego przybierania na wadze. Dlatego w przypadku tego typu zaburzeń w obrębie układu pokarmowego niemowlęta powinny być pod stała opieką lekarza i osteopaty. Spójna terapia uzupełniająca się wzajemnie daje najlepsze rezultaty, co skutkuje zdrowiem maluszka i spokojem rodziców.

 

Wady rozwojowe – ADHD

ADHD jest chorobą definiowaną jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Zwykle rozpoznawana jest u dzieci do lat 7. Podejście osteopatów do tej choroby związane jest między innymi z analizą wzrostu czaszki dziecka. Ponieważ czaszka niemowlęcia składa się z przylegających do siebie kości, dlatego w tym okresie życia może dojść do powstania pewnych zniekształceń czaszki. Do rozwoju ADHD może przyczynić się poród, który jeśli był długi i trudny, mógł doprowadzić do zmian w czaszce oraz spowodowanie małego niedotlenienia. Różnego rodzaju napięcia w zakresie mózgu dziecka i jego błon powodują zespól ciągłego pobudzenia. Na to pobudzenie również ma wpływ pamięć epigenetyczna. Terapia osteopatyczne polega na przywróceniu równowagi każdego systemu organizmu, a zatem konieczne jest wyrównanie wszystkich napięć. Osteopata prowadzi bezpieczną terapię stopniowo zwiększającą koncentrację u dzieci oraz redukując nadpobudliwość ruchową. 

 

Problemy z przyjmowaniem pozycji siedzącej u niemowlaka

Niemowlęta zwykle siadają około 6-7 miesiąca życia. Nie wszystkie dzieci przestrzegają tej normy, ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Samodzielne siadanie ma miejsce w okolicy 10 miesiąca życia, z kolei siadanie z dowolnej pozycji jest możliwe w 12 miesiącu. Aby pomóc maluszkowi ćwiczyć mięśnie i równowagę oraz ułatwić naukę siadania, należy udać się do osteopaty. W Rehaorthopedica nasi najlepsi specjaliści zajmują się usprawnianiem najmniejszych pacjentów każdego dnia. Terapia przypomina rodzaj zabawy, dotyku a dziecko jest w pełni zaangażowane i zainteresowane. Bezpieczne i skuteczne metody pomagają w nauce siadania i wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo istotnym i podstawowym elementem jest integracja odruchów u dziecka.

 

Wady rozwojowe u Naszych najmłodszych – percepcja wzrokowa, słuchowa, orientacja przestrzenna

Istnieje wiele wad wrodzonych, które utrudniają prawidłowy rozwój dziecka. Podstawowymi zmysłami umożliwiającymi poznawanie otoczenia i naukę to wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Nauka orientacji przestrzennej obejmuje kilka lat i polega m.in. na opanowaniu znajomości schematu własnego ciała, umiejętności określania położenia danego przedmiotu w odniesieniu do własnej osoby, określania położenia danego przedmiotu w stosunku do innej osoby lub względem innego obiektu. Osteopata podczas pracy z małymi pacjentami usprawnia pracę narządów i całych układów w organizmie, dzięki czemu ciało funkcjonuje poprawnie i rozwija się prawidłowo. Sprawne ciało pomaga w uczeniu się nowych umiejętności, a dziecko z satysfakcją osiąga nowe cele. Praca osteopatycza odgrywa bardzo istotna role w integracji odruchów u dziecka.

 

Zapalenie ucha u dzieci

Osteopatia zakłada, że przyczynami nawracających infekcji ucha może być zaburzenie struktur czaszkowych, które powstało w czasie porodu. Inną przyczyną może być zmieniona elastyczność malutkich włosków znajdujących się w uchu, która zmniejsza podstawowy drenaż płynów w uchu. W efekcie powstaje zator i stan zapalny. Również nieprawidłowa pozycja podczas karmienia dziecka we wczesnym okresie noworodkowym może być przyczyną zapalenia ucha . Z takim właśnie problemem warto udać się do osteopaty, ponieważ leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach będzie jedynie leczeniem objawowym, ale nie zlikwiduje źródła infekcji. Osteopatyczne leczenie ma na celu poprawę drenażu płynów w uchu, wyrównanie napięcia w obrębie kości czaszki. Usprawnienie pracy układu limfatycznego, poprawa ruchomości klatki piersiowej, przepony oraz zbalansowanie autonomicznego układu nerwowego umożliwia usunięcie przyczyn powstawania stanów zapalnych ucha.