Bruksizm- kiedy stomatolog i osteopata podają sobie ręce. - Rehaorthopedica Kraków

Bruksizm- kiedy stomatolog i osteopata podają sobie ręce.

Bruksizm to kolejne schorzenie, które może powodować niespecyficzne bóle głowy, twarzy, ale i karku oraz czasem zębów. Problem zgrzytania zębami dotyczy coraz większej grupy ludzi. Odruch ten jest fizjologiczny i służy wyrównaniu okluzji, czyli kontakt zębów górnych z dolnymi. Problem zaczyna się wtedy, gdy odruch ten przechodzi w formę przetrwałą.

 


 

Bruksizm nazywany inaczej zgrzytaniem lub szczękaniem zębami jest nadaktywnością mięśni żucia podczas snu, co w efekcie prowadzi do ścierania zębów i zmiany geometrii twarzy. Niepożądanym skutkiem takiego zjawiska jest również przewlekłe, patologiczne napięcie mięśni żucia, co z kolei może powodować napięciowe bóle głowy. Zgrzytanie nocne prowadzi do ciągłego przeciążania stawu skroniowo żuchwowego(TMJ), który, podobnie jak nasz kręgosłup, posiada krążek. Struktura ta jest idealnie stworzona do rozkładania sił kompresyjnych, jakie generujemy podczas żucia. Jednak z powodu stałego nacisku, który występuje w nocy, krążek nie może się regenerować i dochodzi do jego uszkodzenia. Tłumaczyłoby to częsty problem przeskakiwania i klikania w stawie skroniowo-żuchwowym. Ostatnie zjawisko, które występuje u osób z bruksizmem to zaburzenie postawy ciała z głową wysuniętą do przodu, co tylko zwiększa nacisk na staw skroniowo-żuchwowy pogłębiając jego degenerację.

 

Leczenie

Problem zgrzytania zębami zazwyczaj dotyka osób między 25 a 45 rokiem życia. Według różnych badań może dotyczyć od 10% do nawet 70% populacji. Fińscy naukowcy zaobserwowali, że bruksizm często bywa wynikiem wzrastającego poziomu stresu w pracy i dotyka osoby na wysokich stanowiskach. Co sugeruje, że do leczenia tego zaburzenia należy podejść wielopłaszczyznowo.

 

Stomatolog/ortodonta

Zadaniem tego specjalisty jest przede wszystkim zbadanie zgryzu i ocena ubytków zębowych. Kolejno, po przeanalizowaniu zaburzeń, należy uzupełnić ubytki zębowe, następnie stosuje się szynę zgryzową. Jej zadaniem jest odtworzenie prawidłowej mechaniki w stawie skroniowo-żuchwowym i ochrona zębów przed dalszym ścieraniem. W wielu przypadkach szyna pomaga, jednak podczas okresu adaptacji do nowego ustawienia może powodować ból i dyskomfort.

Inną metodą, moim zdaniem najbardziej skuteczną, jest odbudowa zgryzu. Stomatolog używając kompozytu odbudowuje zniszczone zęby. Stopniowo poprawiany zgryz przywraca prawidłową geometrię twarzy.

 

Osteopata/terapeuta manualny

Moim zadaniem podczas pracy z pacjentem cierpiącym na brusksizm jest zbadanie całego obszaru żuchwy, mechaniki stawu skroniowo-żuchwowego, zaburzeń w obszarze czaszki i odcinka szyjnego kręgosłupa. Co więcej, badam również zależności między żuchwą a innymi obszarami ciała, na przykład miednicą. Osteopata zajmie się rozluźnieniem nadmiernego napięcia mięśni żucia, zrównoważy napięcie karku. W okresie, gdy pacjent adaptuje się do korzystania z szyny zgryzowej techniki te są bardzo pomocne, usprawniają cały proces oraz przynoszą ulgę w dolegliwościach. Podczas terapii zajmuję się odtworzeniem symetrii pracy stawów skroniowo-żuchwowych oraz kości gnykowej. Ważnym elementem pracy z pacjentem jest też wyrównanie napięcia karku, które bezpośrednio wpływa na ustawienie żuchwy. Dalej, poprzez pracę z czaszką i przeponą skutecznie redukuje się napięcie, a dzięki wyjaśnieniu i demonstracji pacjentowi technik oddechowych lub relaksacji mięśniowej można nauczyć go, w jaki sposób już samodzielnie może obniżać napięcie i odczuwany stres.

 

Podsumowanie

Przyczyną zgrzytania nocnego mogą być zaburzenia w uzębieniu, duży stres i napięcie emocjonalne oraz niewłaściwe nawyki, takie jak kompulsywne żucie gumy lub obgryzanie paznokci. Najlepsze efekty przynosi współpraca osteopaty i stomatologa. Protetyk skoryguje zgryz, uzupełni ubytki zębowe, osteopata skoryguje napięcie mięśniowe, poprawi relacje w ciele i pomoże w redukcji objawów stresu. Dzięki współpracy można uzyskać najbardziej zadawalające i przede wszystkim trwałe efekty.