Czym jest rwa kulszowa? - Rehaorthopedica Kraków

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół dolegliwości bólowych zlokalizowanych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz w okolicy pośladka i kończyny dolnej. Objawy powiązane są z uciskiem nerwu kulszowego, który w większości przypadków powodowany jest przez zwyrodniałe krążki międzykręgowe. Podrażnienie lub uszkodzenie nerwu kulszowego wywołuje najczęściej uczucie drętwienia, mrowienia i nagłego uderzenia silnego rwącego bólu dolnej części kręgosłupa i pośladka, a także promieniowania dolegliwości do kończyny dolnej.
Podstawą leczenia rwy kulszowej jest rehabilitacja, pomoc fizjoterapeuty i osteopaty.
Osteopata w fazie ostrej zawsze zastosuje techniki drenażowe, które zmniejszą stan zapalny, obrzęk i odczuwalny ucisk.
Potem fizjoterapeuta pomoże w dobraniu odpowiednich ćwiczeń i zaleceń dotyczących codziennych nawyków – będą się one różniły w zależności od przyczyny wystąpienia rwy kulszowej.
Układ nerwowy to system przebiegający od czubka głowy, przez miednicę aż po palce stóp. Dlatego osteopata i fizjoterapeuta stara się odszukać możliwej przyczyny przeciążenia odcinka lędźwiowego w innych miejscach systemu – niejednokrotnie w leczeniu rwy kulszowej pomaga praca w rejonie głowy i szyi czy nawet klatki piersiowej.