Osteopatia - Rehaorthopedica Kraków

Osteopatia

Osteopatia to nowoczesna metoda leczenia, która opiera się na  zależności pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem. W filozofii osteopatii zakłada się, że ciało ludzkie posiada zdolności do autoregulacji, samoleczenia.

 

Główne założenia współczesnej osteopatii:

  • Organizm ludzki stanowi jedność.
  • Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane  zarówno w płaszczyźnie strukturalnej jak i duchowo-psychicznej.
  • Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.
  • Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad.

 

Praca osteopaty polega na analizie każdej części naszego ciała ze względu na to, że przyczyna i skutek naszego bólu  może znajdować się w zupełnie innej części organizmu. Dzięki tak dogłębnemu badaniu praktyka osteopatii przynosi niezwykłe rezultaty.

 

Właściwa diagnoza pacjenta to podstawa pracy osteopaty. Bez odpowiedniego rozpoznania dalsze działania nie mają sensu. Aby rozpoznanie było trafne należy posiadać specjalistyczną, ale i rozległą wiedzę o anatomii człowieka. W osteopatii jedną z metod badania jest anatomia palpacyjna, czyli sposób podczas którego za pomocą palców staramy się wyczuć wszystkie palpacyjne struktury: kości, mięśnie, ścięgna, żyły, tętnice itd. oraz określić ich wzajemny stan. Wszystkie działania mają na celu postawienie trafnej diagnozy oraz zaplanowanie odpowiedniego trybu leczenia.

Osteopatia nadzieją dla osób, którym towarzyszy długotrwały, przewlekły ból oraz dla takich, którym medycyna tradycyjna nie jest w stanie pomóc. Kilka wizyt u osteopaty potrafi przynieść niezwykłe efekty. Jest to metoda nieinwazyjna, bardzo bezpieczna oraz skuteczna. Cechuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Ze względu na sposób postrzegania przyczyn bólu oraz wzajemnych powiązań wśród metod terapii manualnej osteopatia jest najbardziej rozbudowanym systemem diagnostyczno-terapeutycznym.

 

Osteopatia to wymarzona metoda dla kobiet w ciąży - przyszłych mam, które borykają się z wieloma problemami.  Terapia manualna pomaga przygotować ciało do porodu, a zabiegi są bezpieczne, łagodne i bezbolesne. Z tego względu leczenie osteopatyczne jest również doskonałe dla niemowląt i dzieci. U niemowląt związane jest głównie ze zmniejszeniem napięcia wynikającego z procesu porodu oraz następstw wynikających z ułożenia dziecka w trakcie ciąży.